yeni tarif

Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel- nasıl yapılır

Resim
Viyana şinitzeli tarifi.  Wiener Schnitzel ;  Wiener schnitzel’in kaynağı, nereden geldiği hangi mutfak kültürüne ait olduğu oldukça tartışmalı bir konu. Şu anda Viyana -Avusturya- mutfağına ait olduğu kabul edilse de Viyana Şinitzel hakkındaki en eski bilgiler bizi orta çağ mutfağına kadar götürüyor.
Dövüldükten sonra ekmek kırıntılarına bulanarak kızartılmak suretiyle pişirilen ve şinitzele benzeyen bir et yemeğine İspanya’da rastlanıyor.O dönemlerde (12. Yüzyıl) İstanbul’daki Yahudi cemaatinin Wiener Schnitzel'e (Viyana şinitzeli) benzeyen bir yemeği bildiği söyleniyor.
Aslı domuz yağı ve tereyağında kızartılarak pişirilen Wiener Schnitzel, bizim inanç ve mutfak kültürümüze uymadığı için sıvı yağla kızartılarak pişirilmekte.  Bir diğer özellik de kızartma esnasında etin tavaya değmeyecek şekilde yağın üstünde yüzmesi yani  deep frying tekniğiyle derin yağda kızartılmasıdır.
Wiener Schnitzel ince dövülmüş dana veya domuz etiyle hazırlansa da zaman içerisinde tavuk ve balık f…

Kestane kabağı mücveri tarifi

Kestane kabağı mücveri
Kestane kabağı ile mücver
Kabak mücver yapılışı
Balkabağı tarifleri

Nedense bizim mutfağımızda (türk mutfağı) kabakları adlandırma karmaşası var. Balkabağı hangisidir, helvacı kabağı hangisidir, kestane kabağı hangisine denir. Hangisinin tatlısı daha güzel olur. Veya hangisiyle kabak tatlısı yapılır, hangisiyle yapılmaz. Sürekli bir tartışma konusu ve bilgi karmaşası. Özellikle internetin yaygınlaşmasından sonra bu tür bilgi karışıklıkları ve kirliliği en yukarı seviyelere çıkmış durumda.
balkabaklı mücver
balkabağı mücveri
Neyse;
Biz kabaklı tariflerimize devam ediyor ve bu sefer kestane kabağı ile yaptığımız kabak mücver tarifimizi paylaşıyoruz. Rahmetli babaannemiz çocukluğumuzda kestane kabağı veya bal kabağı ile çok sık mücver yapardı ve biz bu lezzete bayılırdık. Uzun zamandır denemeyi düşündüğümüz bu tarifi denedik ve sonuç harika. Tam da çocukluğumuzdan damağımızda kalan o lezzet.
Babaannemizin kendine özel tariflerinden biride bal kabaklı börek idi. O da harika oluyor ve balkabaklı börek tarifini de ileriki günlerde paylaşacağız.
Balkabağı ile yapılan başka bir babaanne tarifi de burada.
balkabağı mücveri
balkabaklı mücver
Balkabağı lifi bol bir sebzedir. (meyve olduğu da iddia ediliyor) Türk mutfağında en yaygın kullanım şekli Kabak tatlısı olsa gerek. Bal kabağı çorbası tarifini de daha önce paylaşmıştık.

Malzemeler:

750 gr kestane kabağı (sert dış kabuğu soyulmuş)
1 su bardağı elenmiş un (kıvama bakarak gerektiği kadar kullanılacak)
4-5 çorba kaşığı kaşar loru
2 yumurta
1 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı karabiber
3-4 adet taze soğan (ince doğranmış)
½ demet kıyılmış dereotu
½ demet kıyılmış maydanoz
½ demet kıyılmış taze nane
Kızartma yağı
balkabaklı mücver
kabak mücver
Kestane kabağı ile mücver yapılışı
Kabakları rendeleyip kâğıt havlu içerisinde sıkarak fazla suyunu alınız. ( eğer robot ile rendelerseniz sulanmayacağı için suyunu sıkmanıza gerek yok ve biz bu şekilde yaptık)
Rendelenmiş kabağı büyük bir derin kaba alıp yumurta, lor peyniri, tuz, karabiber, kıyılmış yeşillikleri ekleyiniz. (İsteyenler bu aşamada acı pul biber de ekleyebilir.)
Elenmiş unu yedire yedire ekleyiniz ve gevşek bir hamur kıvamına gelince un eklemeyi bırakınız.
Geniş bir tavaya bir parmak derinliğinde kızartma yağı koyunuz.
Orta ateşte kızdırınız.
Yağ kızınca hazırladığınız mücver hamurunu çorba kaşığıyla alıp başka bir çorba kaşığı yardımıyla birbirine yapışmayacak şekilde seyrek olarak tavaya bırakınız.
Her iki tarafı da kızarınca bir servis tabağına alınız.
Ilık ya da soğuk servis edebilirsiniz.
Arzu edenler sarımsaklı yoğurt eşliğinde de tüketebilirler.
Lor yerine beyaz peynir de kullanabilirsiniz.
Afiyet olsun.

Kabak mücveri

Balkabağı mücveri

Yorumlar

daha fazlasını google'dan ARA

en çok bakılan tarifler

ekmek

üsküp köftesi

dondurucuda bamya nasıl saklanır

evde kestane şekeri nasıl yapılır ?

çalkama tarifi

kolay kestane şekeri tarifi

eriste çorbası - yesil mercimekli

Terbiyeli ayak-paça çorbası tarifi

evde yeşil zeytin yapımı