yeni tarif

Yeşil zeytin salamurası tarifi

Resim
Yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır?
İşte size hafta sonu için güzel ve lezzetli bir uğraş. “Zeytin, kutsal kitaplarda da yer alan ve kutsallığın, refahın, adaletin, sağlığın, zaferin, gururun, bilgeliğin, aklın, günahlardan arınmanın ve yeniden doğuşun simgesi olarak ifade edilen bir bitki olarak anılmakta. Tanrıça Athena’nın hayatını sürdürebilmesi için zeytin ağacını sürekli görmesi gerektiği, kimi tanrıların zeytin ağacının altında doğduğu gibi, mitolojilere ve birçok efsaneye konu olmuştur. Yüzyıllardır Akdenizlilerin sağlık ve güzellik kaynağı olmuştur. Kutsal metinlerde de şifa kaynağı olduğu belirtilmiştir.” Bu arada; Yapılan arkeolojik çalışmalar, şimdiye kadar dünya üstünde bulunmuş en eski zeytinyağı tesisinin İzmir' in Urla ilçesi yakınlarındaki antik Klazomenai kentinde bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.
Zeytin salamurası nasıl hazırlanır?Zeytinleri tatlandırma aşamasında kullanacağınız su mümkünse doğal su olmalı. Yani içine özellikle klor gibi kimyasallar karışmamış, arte…

Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel- nasıl yapılır

Viyana şinitzeli tarifi.  

Wiener Schnitzel ;  

Wiener schnitzel’in kaynağı, nereden geldiği hangi mutfak kültürüne ait olduğu oldukça tartışmalı bir konu. Şu anda Viyana -Avusturya- mutfağına ait olduğu kabul edilse de Viyana Şinitzel hakkındaki en eski bilgiler bizi orta çağ mutfağına kadar götürüyor.
Dövüldükten sonra ekmek kırıntılarına bulanarak kızartılmak suretiyle pişirilen ve şinitzele benzeyen bir et yemeğine İspanya’da rastlanıyor.  O dönemlerde (12. Yüzyıl) İstanbul’daki Yahudi cemaatinin Wiener Schnitzel'e (Viyana şinitzeli) benzeyen bir yemeği bildiği söyleniyor.
Wiener Schnitzel
Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel

Aslı domuz yağı ve tereyağında kızartılarak pişirilen Wiener Schnitzel, bizim inanç ve mutfak kültürümüze uymadığı için sıvı yağla kızartılarak pişirilmekte. 
Bir diğer özellik de kızartma esnasında etin tavaya değmeyecek şekilde yağın üstünde yüzmesi yani  deep frying tekniğiyle derin yağda kızartılmasıdır.

Wiener Schnitzel ince dövülmüş dana veya domuz etiyle hazırlansa da zaman içerisinde tavuk ve balık filetosu ile de hazırlanır olmuş.
  Zamanla, Paneleme tekniğiyle pişirilen her türlü et ürünü şinitzel olarak tanımlanmaya başlamış.

Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel
Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel

Geleneksel olarak tereyağında sotelenmiş maydanozlu patates eşliğinde sunulsa da pilav ve benzeri farklı eşlikçiler de kullanılabilir.
Biz, aşırı kahverengileşip yanık tadı ve kokusu oluşmaması için paneleme esnasında galeta unu yerine daha önceden kurutup ufaladığımız beyaz ekmek içini kullanıyoruz. Ayrıca yumurtaları çırparken bir çorba kaşığı kadar krema eklerseniz lezzeti ikiye katlarsınız.
Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel
Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel


Malzemeler: 4 kişilik
4 parça dana bonfile -her biri 180-200 gr.- (strech film arasında döverek inceltilmiş)
2 yumurta
1 su bardağı un
2 su bardağı galeta unu (biz kurutulmuş ekmek kırıntısı kullanıyoruz)
Tuz, karabiber
Kızartma yağı


Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel
Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel


Kolay Viyana şinitzel nasıl yapılır

Geniş bir kaba unu, başka bir geniş kaba da galeta ununu dökün.
Bir çorba kaşığı kadar krema ekleyerek yumurtaları iyice çırpın.
Etlerin her iki tarafına tuz ve karabiber serpiştirin.
Derin bir kızartma tenceresine yağı koyup orta ateşte kızdırın.
Yağ kızmakta iken etleri sırasıyla önce una, sonra çırpılmış yumurtaya, daha sonra da galeta ununa güzelce bulayın.

Bu arada yağınız yeteri kadar kızmış olmalıdır.
Etlerin her bir tarafı nar gibi olana kadar (her iki tarafını yaklaşık 3 er dakika) kızartın.
Eğer şinitzel çok çabuk kahverengileşiyorsa yağınız çok kızmış demektir. O zaman ocağınızı kısın veya yağın kızgınlığını azaltmak için biraz soğuk yağ ekleyin.
Kızartma işlemi bitince servis tabağına alın.
Slice limon ve sarmısaklı tereyağı ile süsleyerek tereyağında sotelediğiniz maydanozlu haşlanmış patates eşliğinde servis yapın.

Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel
Wiener Schnitzel -Viyana Şinitzel

Afiyet olsun.


Yorumlar

daha fazlasını google'dan ARA

en çok bakılan tarifler

dondurucuda bamya nasıl saklanır

evde kestane şekeri nasıl yapılır ?

ekmek

üsküp köftesi