yeni tarif

Yeşil zeytin salamurası tarifi

Resim
Yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır?
İşte size hafta sonu için güzel ve lezzetli bir uğraş. “Zeytin, kutsal kitaplarda da yer alan ve kutsallığın, refahın, adaletin, sağlığın, zaferin, gururun, bilgeliğin, aklın, günahlardan arınmanın ve yeniden doğuşun simgesi olarak ifade edilen bir bitki olarak anılmakta. Tanrıça Athena’nın hayatını sürdürebilmesi için zeytin ağacını sürekli görmesi gerektiği, kimi tanrıların zeytin ağacının altında doğduğu gibi, mitolojilere ve birçok efsaneye konu olmuştur. Yüzyıllardır Akdenizlilerin sağlık ve güzellik kaynağı olmuştur. Kutsal metinlerde de şifa kaynağı olduğu belirtilmiştir.” Bu arada; Yapılan arkeolojik çalışmalar, şimdiye kadar dünya üstünde bulunmuş en eski zeytinyağı tesisinin İzmir' in Urla ilçesi yakınlarındaki antik Klazomenai kentinde bulunduğunu ortaya çıkarmıştır.
Zeytin salamurası nasıl hazırlanır?Zeytinleri tatlandırma aşamasında kullanacağınız su mümkünse doğal su olmalı. Yani içine özellikle klor gibi kimyasallar karışmamış, arte…

tatlı maya -nohut mayası- nasıl hazırlanır ? tatlı maya ekmek

Tatlı maya
Nohut mayası
Ekmek tarifleri
Yaygın deyişle tatlı maya, içerik olarak -nohut mayası- nasıl hazırlanır.
Tatlı maya ekmeğin hangi coğrafyalarda yaygın olarak tüketildiğini çok iyi bilmiyoruz, ama kendi yöremizde -ege- yoğun olarak tüketilen ve aranan bir ekmek çeşidi olduğunu söyleyebiliriz.
Özellikle çocukluğumuzun lezzetidir diyebiliriz. Eğer fırından yeni çıkmış bir tatlı maya ekmek varsa sofradaki diğer yiyecekler yavaş yavaş ona yer açar ve sofranın baş tacı edilirdi. Kahvaltı sofralarında kızartılarak ve üzerine yayıktan çıkmış tereyağı sürülerek yendiği zaman başka hiçbir şey onun yerini tutamazdı.


tatlı maya
tatlı maya -nohut mayası

Çok uzun süredir, hemen hemen bu bloğu yazmaya başladığımızdan beri tatlı maya hazırlanışı ve tatlı maya ekmeğin yapılışını paylaşmak istiyorduk, ama nedense bir türlü olmamıştı. Bu güne denk geldi.

Bizim yöremizde birçok fırın tatlı maya ekmek çıkarmasına rağmen bildiğimiz en lezzetli tatlı maya ekmeği Söke Cumhuriyet fırınının yaptığını biliyoruz. Biz de mayayı cumhuriyet fırınının nohut mayası hazırlama tekniği ile yaptık. Oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Tabii ki cumhuriyet fırını kadar olduğunu iddia etmiyoruz. Onların mutlaka bizim bilmediğimiz, meslek sırrı farklı dokunuşları vardır. Yoksa ekmekleri bu kadar ünlenip tercih edilir olmazdı.

Tatlı maya nasıl yapılır, tarifine geçelim.
Vereceğimiz ölçü yaklaşık 650-700 gr un için olacak.


Malzemeler
1 litrelik ağzı sıkı kapanabilen bir cam veya pet şişe
80 gr nohut
Çay kaşığının ucuyla tuz
Ilık- sıcak arası su (55-60 derece)
Nohutları havan ya da et döveceği ile kabaca kırın. ( her nohut tanesi en az dört beş parça haline gelsin)
Kırdığınız nohutları şişeye aktarın.
Nohutların üzerine çay kaşığının ucuyla ölçtüğünüz tuzu ekleyin.
Şişenin üst kısmında dörtte bir boşluk kalana kadar ılık-sıcak suyu ekleyin ve kapağını sıkıca kapatın.

Geldik en önemli püf noktasına: mayanın oluşma süresince şişenin aynı ısıda kalması gerekiyor. Yani tıpkı yoğurt mayalar gibi. Onun için ister sarıp sarmalayarak isterseniz de ısıyı sabit tutabileceğiniz başka bir yöntemle ( ilk bir saat sonunda şişeyi bir kere alt üst ederek) en az sekiz saat bekletiyoruz. Biz on altı saat beklettik, sonuç mükemmel oldu.
Süre sonunda eğer şişenin içindeki sıvı açık boza rengine gelmiş ve üzerinde de tıpkı ayran köpüğü gibi bir köpük oluşmuşsa mayanız olmuş demektir. Kullanabilirsiniz.

nohut mayası ile ekmek
tatlı maya ekmek
Nohut mayası bekletmeye gelmez hemen tüketilmesi gerekir. Ekmek yapmak istediğiniz zaman bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.
tatlı maya ekmek


Son bir not:  şişenin kapağını açtığınız zaman muazzam bir gaz çıkışı ve kokuyla karşılaşacaksınız bu sizi tereddüte düşürmesin, doğaldır. Ekmeği yoğurup pişirdikten sonra o koku harika bir hoş koku ve lezzete dönüşüyor.
Tatlı maya ile yaptığımız ekmek tarifi de ilerleyen günlerde paylaşılacak.

Kolay gelsin.  

Yorumlar

daha fazlasını google'dan ARA

en çok bakılan tarifler

dondurucuda bamya nasıl saklanır

evde kestane şekeri nasıl yapılır ?

ekmek

üsküp köftesi