yeni tarif

Maş fasulyeli kıymalı ıspanak kökü yemeği tarifi

Resim
Maş fasulyeli kıymalı ıspanak kökü yemeği;  
Geçenlerde bir dostumuz hediye olarak bol miktarda maş fasulyesi getirmiş. Biz de bu kadar maş fasulyesini ne yaparız nasıl değerlendiririz diye düşünürken, hepsini haşlayıp küçük paketler halinde gerektikçe kullanmak üzere dondurucuya koymuştuk. 
Ispanaklı börek yapmak için aldığımız ıspanakların kök kısımlarını da maş fasulyeli olarak yapmak geldi aklımıza. Deneyelim bakalım ortaya nasıl bir şey çıkacak dedik. İyiki de denemişiz hepimizin çok hoşuna gitti. Böylelikle de tarif repertuarımıza bir yenisi eklenmiş oldu.Ayrıca bu yemeğin yeşil mercimeklisini küçük nüanslarla Adanalı’lar yaparlar. Biz de çok sık yapar ve çok da severiz. Eğer bu tarifi denerseniz sarımsaklı süzme yoğurt eşliğinde de sunabilirsiniz. Gerçekten nefis oluyor.
Malzemeler: 500 gr ıspanak kökü (yıkanmış, temizlenmiş)
1 su bardağı maş fasulyesi (önceden haşlanmış)
250 gr kıyma
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet kuru soğan (doğranmış)
1 çorba kaşığı biber salçası
Tuz
Karabiber
Pul bibe…

tatlı maya -nohut mayası- nasıl hazırlanır ? tatlı maya ekmek

Tatlı maya
Nohut mayası
Ekmek tarifleri
Yaygın deyişle tatlı maya, içerik olarak -nohut mayası- nasıl hazırlanır.
Tatlı maya ekmeğin hangi coğrafyalarda yaygın olarak tüketildiğini çok iyi bilmiyoruz, ama kendi yöremizde -ege- yoğun olarak tüketilen ve aranan bir ekmek çeşidi olduğunu söyleyebiliriz.
Özellikle çocukluğumuzun lezzetidir diyebiliriz. Eğer fırından yeni çıkmış bir tatlı maya ekmek varsa sofradaki diğer yiyecekler yavaş yavaş ona yer açar ve sofranın baş tacı edilirdi. Kahvaltı sofralarında kızartılarak ve üzerine yayıktan çıkmış tereyağı sürülerek yendiği zaman başka hiçbir şey onun yerini tutamazdı.
tatlı maya
tatlı maya -nohut mayası

Çok uzun süredir, hemen hemen bu bloğu yazmaya başladığımızdan beri tatlı maya hazırlanışı ve tatlı maya ekmeğin yapılışını paylaşmak istiyorduk, ama nedense bir türlü olmamıştı. Bu güne denk geldi.

Bizim yöremizde birçok fırın tatlı maya ekmek çıkarmasına rağmen bildiğimiz en lezzetli tatlı maya ekmeği Söke Cumhuriyet fırınının yaptığını biliyoruz. Biz de mayayı cumhuriyet fırınının nohut mayası hazırlama tekniği ile yaptık. Oldukça başarılı olduğumuzu düşünüyoruz. Tabii ki cumhuriyet fırını kadar olduğunu iddia etmiyoruz. Onların mutlaka bizim bilmediğimiz, meslek sırrı farklı dokunuşları vardır. Yoksa ekmekleri bu kadar ünlenip tercih edilir olmazdı.

Tatlı maya nasıl yapılır, tarifine geçelim.
Vereceğimiz ölçü yaklaşık 650-700 gr un için olacak.


Malzemeler
1 litrelik ağzı sıkı kapanabilen bir cam veya pet şişe
80 gr nohut
Çay kaşığının ucuyla tuz
Ilık- sıcak arası su (55-60 derece)
Nohutları havan ya da et döveceği ile kabaca kırın. ( her nohut tanesi en az dört beş parça haline gelsin)
Kırdığınız nohutları şişeye aktarın.
Nohutların üzerine çay kaşığının ucuyla ölçtüğünüz tuzu ekleyin.
Şişenin üst kısmında dörtte bir boşluk kalana kadar ılık-sıcak suyu ekleyin ve kapağını sıkıca kapatın.

Geldik en önemli püf noktasına: mayanın oluşma süresince şişenin aynı ısıda kalması gerekiyor. Yani tıpkı yoğurt mayalar gibi. Onun için ister sarıp sarmalayarak isterseniz de ısıyı sabit tutabileceğiniz başka bir yöntemle ( ilk bir saat sonunda şişeyi bir kere alt üst ederek) en az sekiz saat bekletiyoruz. Biz on altı saat beklettik, sonuç mükemmel oldu.
Süre sonunda eğer şişenin içindeki sıvı açık boza rengine gelmiş ve üzerinde de tıpkı ayran köpüğü gibi bir köpük oluşmuşsa mayanız olmuş demektir. Kullanabilirsiniz.
nohut mayası ile ekmek
tatlı maya ekmek
Nohut mayası bekletmeye gelmez hemen tüketilmesi gerekir. Ekmek yapmak istediğiniz zaman bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.
tatlı maya ekmek

Son bir not:  şişenin kapağını açtığınız zaman muazzam bir gaz çıkışı ve kokuyla karşılaşacaksınız bu sizi tereddüte düşürmesin, doğaldır. Ekmeği yoğurup pişirdikten sonra o koku harika bir hoş koku ve lezzete dönüşüyor.
Tatlı maya ile yaptığımız ekmek tarifi de ilerleyen günlerde paylaşılacak.

Kolay gelsin.  

Yorumlar

daha fazlasını google'dan ARA

en çok bakılan tarifler

ekmek

dondurucuda bamya nasıl saklanır

üsküp köftesi

çalkama tarifi

evde kestane şekeri nasıl yapılır ?

kolay kestane şekeri tarifi

Terbiyeli ayak-paça çorbası tarifi

evde yeşil zeytin yapımı

şeftali reçeli