YENİ TARİF

karidesli börek

Karidesli börek tarifi; 

Karides, deniz ürünleri içinde en çok bilinip tüketileni. Seven için harika bir lezzet, sevmeyenler için uzak durulması gereken bir deniz ürünü. Kimin karidesi sevip sevmediği konumuzun dışında. Karidesli börek tarifi arayanlar için konumuz karidesli börek. Özellikle balık sofralarında ara sıcak olarak sunabileceğiniz bu harika lezzetli böreği karides sevmeyenlerin bile ön yargılı olmadan denemelerini tavsiye ederiz. Denedikten sonra hak vereceksiniz.
karidesli börek tarifi
karidesli börek

Karides böreği için

Malzemeler
1 paket hazır milföy hamuru (1000 gr)
500-600 gr Çimçim (küçük) karides (temizlenmiş)
500 gr kuru soğan küçük doğranmış
2 çorba kaşığı dolma fıstığı
2 çorba kaşığı kuş üzümü
1 çay kaşığı taze çekilmiş karabiber
1 çay kaşığı yenibahar 
1 çay kaşığı rendelenmiş muskat (küçük Hindistan cevizi)
2 çorba kaşığı doğranmış maydanoz
1 çay kaşığı tuz
3 çorba kaşığı zeytin yağı

Karidesli börek nasıl yapılır?

karidesli börek
karides böreği
Öncelikle karidesleri temizleyiniz. Karides temizlemeyi tereyağlı karides sote tarifinde paylaşmıştık. Temizleme zahmetine katlanmak istemeyenler marketlerden hazırlanmış karides alarak kullanabilirler, ancak aynı lezzeti yakalayamazlar.

Orta boy bir tavaya üç çorba kaşığı zeytinyağını koyarak dolma fıstıklarını sütlü kahve rengini alana kadar kararmalarına izin vermeden (fıstıklar çok çabuk kararabileceği ve lezzet kaybı olabileceği için) aralıksız karıştırarak kavurunuz. Küçük doğranmış soğanları ekleyiniz ve kavurmaya devam ediniz. Soğanlar da iyice kavrulup şeffaflaşınca karidesleri ekleyiniz 3-5 dakika karideslerle birlikte sotelemeye devam ediniz.
Soteleme işlemi bitince kıyılmış maydanoz ve tuz dahil diğer bütün baharatları ekleyerek iyice karıştırınız ve bir kenarda ılımaya bırakınız.

Donmuş milföy hamuru börek saracak yumuşaklığa gelince her bir hamur karesine dolu dolu bir çorba kaşığı hazırladığınız içten koyarak rulo haline getirerek kapatınız.
Pişirme kağıdı yerleştirilmiş fırın tepsisine birleşme yeri alta gelecek şekilde yerleştiriniz. Hazırladığınız iç bitene kadar bu işlemi tekrarlayınız.
180 derecede önceden ısıttığınız fırında kontrollü olarak yaklaşık 30 dakika pişiriniz.
Börekler pişince fırından alarak ılıyana kadar dinlendiriniz ve daha sonra servis yapınız.  

Yorumlar

en çok bakılan tarifler

dondurucuda bamya nasıl saklanır

evde kestane şekeri nasıl yapılır ?

evde yeşil zeytin yapımı

Konserve Nasıl Yapılır - Taze Fasulye Konservesi