öne çıkan tarif

peynir suflesi

Resim
Peynir sufle
Çok uzun zamandır taslak olarak bekleyen bu peynir sufle ya da peynirli sufle tarifini nihayet paylaşabiliyoruz. Lezzet garantisi verebileceğimiz bu tarifi mutlaka denemenizi öneriyoruz, pişman olmazsınız. Hafta sonu kahvaltı sofralarınızda veya dostlarınızla planladığınız geç kahvaltı veya branchlarda göğsünüzü gere gere ikram edebileceğiniz harika bir lezzet. Peynir seçimi damak tadınıza göre olabilir desek de eriyen peynir türlerinden ve az tuzlu olanlardan seçerseniz başarı ve lezzet kendiliğinden gelir.


Malzemeler: Gravyer peyniri (100 gr)
Eski kaşar peyniri (100 gr)
Dil peyniri (3 parça)
Taze kaşar peyniri (100 gr)
4 adet yumurta (akları sarıları ayrılmış)
25 gr un
25 gr tereyağı 250 ml süt Tuz Karabiber Muskat (az) Kaplar için: Tereyağı (yeteri kadar) Galeta unu (yeteri kadar) Peynir suflesi yapılışı:Sufle kaplarının içini tereyağı ile yağlayın, yağladığınız kaplara galeta unu serpin ve içinin tamamen galeta unu ile kaplanmasını sağlayın. Bir sos tenceresine tereyağını alın, erittik…

ekşi maya-doğal maya ile tam buğday ekmeği tarifi

doğal mayalı ekmek

ekşi maya ekmek
tam buğday ekmeği
ekmek tarifi
Evde ekmek yapmak ilk defa deneyecekler için külfetli bir işmiş gibi gelebilir ama zamanla ve alışkanlık kazandıkça çok keyif alabileceğiniz ve vazgeçemeyeceğiniz bir şey. Özellikle de ekşi maya ekmek yapmak daha da zordur. Ekşi mayayı kontrol etmek, yaşatabilmek, beslemek ve aktif halde kalmasını sağlamak çok dikkat ve çaba gerektiriyor. Hatta bizim evde ekşi maya sanki bir evcil hayvanmış gibi muamele görüyor. … besledin mi, gazını aldın mı gibi diyaloglar hiç eksik olmuyor. Hatta uzun süreli gezilerde sırf mayamız ölmesin canlı kalsın diye yanımızda götürdüğümüz bile oluyor.
ev yapımı ekşi maya ekmek
doğal ekşi maya ile tam buğday ekmeği
Bu aşamada bu lafları söyledikten sonra eski kuşakların değerini daha iyi anlıyor insan. Teknolojinin henüz gelişmediği, ilkel gıda koruma koşulları altında bunları yapabilmek gerçekten saygıyı hakkediyor.
Tam buğday ekmeği, doğal, rafine edilmemiş, hiçbir katkı içermeyen tam buğday unu ile yapılan ve buğdayda bulunan bütün liflerin ve besin unsurlarının değiştirilmediği ve kaybolmadığı, günümüzde değeri geç olsa da anlaşılan bir ekmek.
Tam buğday ekmeği de normal rafine edilmiş beyaz unla yapılan ekmekten farklı olmayan yöntemle pişirilir. Ama beyaz undaki katkı ve kolaylaştırıcı etkenleri taşımadığı ve daha fazla su tuttuğu için daha tok ve daha az gözenekli olabilir. İlk defa ekşi maya ile tam buğday ekmeği yapacaklara önerimiz tam buğday unu ve beyaz unu, yarı yarıya karışık kullanmaları. Ustalaştıkça tam buğday unu oranını artırarak devam etmeleri.
tam buğday ekmeği
tam buğday ekmeği
Tam buğday ekmeği yararları saymakla bitmez. En önemlisi doğal bir sindirim yardımcısıdır. Özellikle kilo verme çabalarında, diyet uzmanlarının önerdiği ekmektir.

Malzemeler

hamur maya
ekşi hamur maya1 kg tam buğday unu (marketlerde tam buğday unu adı altında ambalajlı unlar satılmakta fakat biz unumuzu direkt olarak değirmenden alıyoruz. Bu olanağı olmayanlar için hazır paketlenmiş tam buğday unu kullanmak zorunda olanlara önerimiz Söke Un ’un tam buğday ununu kullanmaları)
1 su bardağı dolusu ekşi hamur maya (yaklaşık 250 gr)
1 çay kaşığı toz şeker
600-650 ml su ılık su (38-42 derece arası)
1 tatlı kaşığı tuz
2 çorba kaşığı zeytinyağı
ilk defa deneyeceklere 500 gr tam buğday unu, 500 gr beyaz unu karıştırarak uygulamalarını öneririz.

Tam buğday ekmeği yapılışı,

Ekmeği pişireceğiniz kabı güzelce yağlayarak kenara alınız.
Unu ve tuzu hamuru yoğuracağınız kaba eleyiniz ve ortasını havuz biçiminde açarak ekşi hamur mayayı ve zeytinyağını ekleyiniz.
Suyu yavaş yavaş ekleyerek pürtüksüz ve homojen hale gelene kadar (yaklaşık yirmi dakika) hamuru yoğurunuz. Çok sert olmayan ama ele yapışmayan bir hamur elde etmeniz gerekiyor. (Meşhur kulak memesi kıvamı)
Hamuru yağladığınız ekmek kalıbına yerleştiriniz.
Hamurun üzerine biraz un serptikten sonra üzerini temiz bir bezle örterek (ortam ısısına bağlı olarak süre uzayıp kısalabilir) hamur kabarıp en az iki kat olana kadar beş saat bekletiniz.
Bu arada fırını 190 dereceye ayarlayarak ısıtınız.
Hamurun üzerine fırça ile su sürdükten sonra fırının alt katında 30 dakika, daha sonra fırın ısısını biraz düşürerek 30 dakika daha, toplamda 60 dakika pişiriniz. Pişirme süresince fırının içine ısıya dayanıklı bir kase ile su koyarsanız ekmeğin daha ince kabuklu olmasını sağlayabilir.
ekşi maya ekmek
ekşi mayalı beyaz ekmek
Ekmeği kabından çıkarıp tel ızgara üzerine alınız ve üzerini bezle örterek soğumasını bekleyiniz.
Afiyet olsun.

Yorumlar

bunlar da ilginizi çekebilir

en çok bakılan tarifler

ekmek

evde kestane şekeri nasıl yapılır ?

kolay kestane şekeri tarifi

çalkama tarifi

üsküp köftesi

Terbiyeli ayak-paça çorbası tarifi

tatlı maya -nohut mayası- nasıl hazırlanır ? tatlı maya ekmek

Ispanaklı mini ekmek- roll ekmek tarifi