YENİ TARİF

ekşi maya-doğal maya ile tam buğday ekmeği tarifi

Resim
doğal mayalı ekmekekşi maya ekmektam buğday ekmeğiekmek tarifiEvde ekmek yapmak ilk defa deneyecekler için külfetli bir işmiş gibi gelebilir ama zamanla ve alışkanlık kazandıkça çok keyif alabileceğiniz ve vazgeçemeyeceğiniz bir şey. Özellikle de ekşi maya ekmek yapmak daha da zordur. Ekşi mayayı kontrol etmek, yaşatabilmek, beslemek ve aktif halde kalmasını sağlamak çok dikkat ve çaba gerektiriyor. Hatta bizim evde ekşi maya sanki bir evcil hayvanmış gibi muamele görüyor. … besledin mi, gazını aldın mı gibi diyaloglar hiç eksik olmuyor. Hatta uzun süreli gezilerde sırf mayamız ölmesin canlı kalsın diye yanımızda götürdüğümüz bile oluyor.Bu aşamada bu lafları söyledikten sonra eski kuşakların değerini daha iyi anlıyor insan. Teknolojinin henüz gelişmediği, ilkel gıda koruma koşulları altında bunları yapabilmek gerçekten saygıyı hakkediyor.
Tam buğday ekmeği, doğal, rafine edilmemiş, hiçbir katkı içermeyen tam buğday unu ile yapılan ve buğdayda bulunan bütün liflerin ve besin unsurları…

evde yeşil zeytin yapımı

Doğal beslenme endişelerinin ve çabalarının arttığı günümüzde kahvaltılık ve sofra zeytinlerinin hazırlanmasında da -tam mevsimi olması nedeniyle- aynı hassasiyeti taşıyanlar olabileceğini düşünerek bu bilgileri paylaşma zorunluluğunu hissettik.


Malzemeler
Arzu ettiğiniz miktarda Yeşil zeytin ( çizik zeytin için biraz daha olgunlarını tercih ediniz)
Kaya tuzu
Limon tuzu
Su

kırmalık zeytinler

çizmelik zeytinler·         Zeytinleri güzelce yıkayınız.
·         Kırma zeytin (çakıstes) yapacaksanız çekiç ya da taş yardımıyla zeytinleri kırınız.
·         Kararmamaları için zeytinleri kırar kırmaz suya atınız.
·         Acısını bırakıp tatlanmaları için kapaklı bir kavanoz içinde suda bekletiniz.
·         Zeytinlerin kısa sürede tatlanıp olmalarını istiyorsanız beklettiğiniz suyu her gün değiştiriniz.
·         Zeytinlerin daha geç tatlanıp olmalarını istiyorsanız, suyunu 3 günde bir, süreyi biraz daha uzatmak istiyorsanız haftada bir değiştirebilirsiniz.
·         Suyunu her gün değiştirdiğiniz zaman zeytinler yaklaşık bir haftada tatlanacaktır. Suyunu ne kadar seyrek değiştirirseniz tatlanma süresi o oranda uzayacaktır.
·         Zeytinler arzu ettiğiniz tatlanmaya ulaştığında ( çünkü bu tatlanma tabiri biraz görecelidir. Herkesin alışkanlıklarına ve damak tadına göre değişebilir.) salamuraya almanız gerekir.
·         Salamurası için bir litre suya 25-30 gr kaya tuzu ve 15-18 gr limon tuzu hesabıyla hazırladığınız salamura suyunun içine alınız.
çizik zeytinler suda bekliyor
·         3-5 gün sonra zeytinler yenecek duruma gelecektir.
·         Sadece yiyeceğiniz kadarını salamuradan çıkarınız.
·         Çizik zeytin için de bu işlemler uygulanır yalnız keskin bir bıçakla zeytinleri bir kaç yerinden çizmeniz gerekir.
·         Sadece süreyi uzatıp kısaltmak için çizik sayısını değiştirebilirsiniz.
·         Çabuk olmasını istiyorsanız üç-dört çizik, yavaş olmasını istiyorsanız bir-iki çizik yetecektir.
·         Afiyet olsun.

tatlanması için suda bekleyen kırma zeytinler


Yorumlar

 1. merhaba,
  acaba limon tuzu yerine limon kullanabilir miyiz salamura için? Limon tuzlarının zararlı olduğunu öğrendim de!
  teşekkürler,

  Ayşe

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ayşe hanım,
   limon suyu kullanmanız durumunda çok çabuk mantar üreyecek ve zeytininiz uzun süre dayanmayacaktır. ancak limon tuzu kullanmak istemiyorsanız tuz haricinde hiç bir şey kullanmayın. limonu servis esnasında üzerine sıkın. salamurasına mutlaka limon suyu eklemek isterseniz de tuz oranını en az iki katına çıkarmalısınız ki limon suyu mantarlaşmasın.

   Sil

Yorum Gönder

adsız, bağlantı ve reklam içeren yorumlar spam olarak algılanır ve yayınlanmazlar.

en çok bakılan tarifler

dondurucuda bamya nasıl saklanır

evde kestane şekeri nasıl yapılır ?

Konserve Nasıl Yapılır - Taze Fasulye Konservesi