yeni yayın

pizza hamuru nasıl hazırlanır

Resim
Pizza hamuru nasıl hazırlanır;Pizza nedir? Tanımlamak gerekirse en basit ifadeyle yuvarlak şekilde açılmış pide hamurunun üzerine çeşitli malzemeler ekledikten sonra taş fırınlarda  pişirilmesiyle elde edilen bir yiyecek. İtalyan kökenli olduğu iddia edilse de kökeninin Arapçada pide anlamında kullanılan pita dan geldiği biliniyor.
Tek farkı pizzanın üzerinde birlikte piştiği malzemelerin olması. Pizza çok çeşitli malzemeler kullanılarak hazırlanabilse de en klasik pizza domates ve peynirle hazırlanıyor. Bütün dünyada çok yaygın olan ve tüketilen pizzanın İtalya'dan dünyaya yayıldığı ve bu nedenle de İtalyan mutfağının temel ürünlerinden biri olduğu da bir gerçek.
Pizza hamuru için;Malzemeler 4 kişilik 500 gr un 12 gr yaş kuru maya 2 çay kaşığı tuz 2 çay kaşığı şeker 1 çorba kaşığı zeytinyağı 1 tatlı kaşığı sirke 300-320 ml ılık su

pizza hamurunun hazırlanışı,Un, tuz ve şekeri derin bir hamur yoğurma kâsesi içine eleyiniz ve iyice harmanlayınız. Elediğiniz malzemenin ortasını çukurlaştıra…

evde yeşil zeytin yapımı

Doğal beslenme endişelerinin ve çabalarının arttığı günümüzde kahvaltılık ve sofra zeytinlerinin hazırlanmasında da -tam mevsimi olması nedeniyle- aynı hassasiyeti taşıyanlar olabileceğini düşünerek bu bilgileri paylaşma zorunluluğunu hissettik.


Malzemeler
Arzu ettiğiniz miktarda Yeşil zeytin ( çizik zeytin için biraz daha olgunlarını tercih ediniz)
Kaya tuzu
Limon tuzu
Su

kırmalık zeytinler

çizmelik zeytinler·         Zeytinleri güzelce yıkayınız.
·         Kırma zeytin (çakıstes) yapacaksanız çekiç ya da taş yardımıyla zeytinleri kırınız.
·         Kararmamaları için zeytinleri kırar kırmaz suya atınız.
·         Acısını bırakıp tatlanmaları için kapaklı bir kavanoz içinde suda bekletiniz.
·         Zeytinlerin kısa sürede tatlanıp olmalarını istiyorsanız beklettiğiniz suyu her gün değiştiriniz.
·         Zeytinlerin daha geç tatlanıp olmalarını istiyorsanız, suyunu 3 günde bir, süreyi biraz daha uzatmak istiyorsanız haftada bir değiştirebilirsiniz.
·         Suyunu her gün değiştirdiğiniz zaman zeytinler yaklaşık bir haftada tatlanacaktır. Suyunu ne kadar seyrek değiştirirseniz tatlanma süresi o oranda uzayacaktır.
·         Zeytinler arzu ettiğiniz tatlanmaya ulaştığında ( çünkü bu tatlanma tabiri biraz görecelidir. Herkesin alışkanlıklarına ve damak tadına göre değişebilir.) salamuraya almanız gerekir.
·         Salamurası için bir litre suya 25-30 gr kaya tuzu ve 15-18 gr limon tuzu hesabıyla hazırladığınız salamura suyunun içine alınız.
çizik zeytinler suda bekliyor
·         3-5 gün sonra zeytinler yenecek duruma gelecektir.
·         Sadece yiyeceğiniz kadarını salamuradan çıkarınız.
·         Çizik zeytin için de bu işlemler uygulanır yalnız keskin bir bıçakla zeytinleri bir kaç yerinden çizmeniz gerekir.
·         Sadece süreyi uzatıp kısaltmak için çizik sayısını değiştirebilirsiniz.
·         Çabuk olmasını istiyorsanız üç-dört çizik, yavaş olmasını istiyorsanız bir-iki çizik yetecektir.
·         Afiyet olsun.

tatlanması için suda bekleyen kırma zeytinler


Yorumlar

 1. merhaba,
  acaba limon tuzu yerine limon kullanabilir miyiz salamura için? Limon tuzlarının zararlı olduğunu öğrendim de!
  teşekkürler,

  Ayşe

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ayşe hanım,
   limon suyu kullanmanız durumunda çok çabuk mantar üreyecek ve zeytininiz uzun süre dayanmayacaktır. ancak limon tuzu kullanmak istemiyorsanız tuz haricinde hiç bir şey kullanmayın. limonu servis esnasında üzerine sıkın. salamurasına mutlaka limon suyu eklemek isterseniz de tuz oranını en az iki katına çıkarmalısınız ki limon suyu mantarlaşmasın.

   Sil

Yorum Gönder

adsız, bağlantı ve reklam içeren yorumlar spam olarak algılanır ve yayınlanmazlar.

en çok bakılan tarifler

üsküp köftesi

ekmek

Terbiyeli ayak-paça çorbası tarifi

tatlı maya -nohut mayası- nasıl hazırlanır ? tatlı maya ekmek

evde oğlak tandırı

çalkama