Kayıtlar

Eylül, 2010 tarihine ait yayınlar gösteriliyor

YENİ TARİF

ekşi maya-doğal maya ile tam buğday ekmeği tarifi

Resim
doğal mayalı ekmekekşi maya ekmektam buğday ekmeğiekmek tarifiEvde ekmek yapmak ilk defa deneyecekler için külfetli bir işmiş gibi gelebilir ama zamanla ve alışkanlık kazandıkça çok keyif alabileceğiniz ve vazgeçemeyeceğiniz bir şey. Özellikle de ekşi maya ekmek yapmak daha da zordur. Ekşi mayayı kontrol etmek, yaşatabilmek, beslemek ve aktif halde kalmasını sağlamak çok dikkat ve çaba gerektiriyor. Hatta bizim evde ekşi maya sanki bir evcil hayvanmış gibi muamele görüyor. … besledin mi, gazını aldın mı gibi diyaloglar hiç eksik olmuyor. Hatta uzun süreli gezilerde sırf mayamız ölmesin canlı kalsın diye yanımızda götürdüğümüz bile oluyor.Bu aşamada bu lafları söyledikten sonra eski kuşakların değerini daha iyi anlıyor insan. Teknolojinin henüz gelişmediği, ilkel gıda koruma koşulları altında bunları yapabilmek gerçekten saygıyı hakkediyor.
Tam buğday ekmeği, doğal, rafine edilmemiş, hiçbir katkı içermeyen tam buğday unu ile yapılan ve buğdayda bulunan bütün liflerin ve besin unsurları…

kremalı mantar çorbası

Resim
Bu çorbayı krema yerine yoğurt veya süt kullanarak da yapabilirsiniz. Biz kremalı olanını tarif ettik.

Servis adedi6Zorluk derecesiORTAHazırlama süresi20 dakikaPişirme süresi20 dakika

MalzemelerMiktarBirim fiyat

deniz ürünleri çorbası

Resim
Servis adedi8Zorluk derecesiOrtaHazırlama süresi30 dakikaPişirme süresi40 dakika

MalzemelerMiktarBirim fiyatTutar

pesto soslu makarna (rigatoni)

Resim
Pesto soslu makarna için farklı makarna çeşitleri de kullanabilirsiniz. Ama genelde rigatoni kullanılır. Rigotoniye  altarnatif penne de olabilir. Kısaca düdük makarna çeşitlerini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

kabak çiçegi dolması (zeytinyaglı)

Resim
Kabak çiçeği dolması, Ege bölgesinde çok sevilen değişik, lezzetli ve sunumu güzel bir yemektir. Anason kokusuna benzeyen kokusu  da ayrı bir güzellik verir dolmaya. Kadınlar sabah erkenden güneş fazla yükselmeden çiçekleri toplarlar. Erken toplanan çiçekler açık olur ve rahat doldurulur. Halk pazarlarında dolmalık diye satılan kabak çiçekleri erken toplanan çiçeklerdir. Bir de taze kabakların uç taraflarındaki çiçekler vardır ki bunlar dolma olmaz sadece kızartmalıktır. Kabak çiçeği kızartması tarifini de ilerleyen zamanlarda yayınlayacağız.