öne çıkan tarif

Kremalı, tereyağlı kereviz püresi

Resim
Kremalı, tereyağlı kereviz püresi tarifi;  Bazen çok bilindik bir tarife farklı ve küçük küçük dokunuşlar eklemek çok farklı sonuçlar elde etmenize yardım ediyor. Bu küçük farklar da sizi mutfağınızın gerçek şefi yapıyor. Biz bazen böyle küçük denemeler yapıyoruz ve güzel sonuçlar elde ediyoruz.
İçimize sinen denemelerimizi de sizlerle paylaşıyoruz. Tereyağlı ve krema katkılı kereviz püresi de bunlardan biri. Sote etlerle, ızgara et ve tavuklarla birlikte gerçekten çok nefis bir eşlikçi oluyor. Kesinlikle denemenizi öneriyoruz. 


Malzeme miktarını siz sunacağınız kişi sayısına göre (oranları koruyarak) artırıp eksiltebilirsiniz.
Kolay gelsin.
Malzemeler
3 adet kereviz
1 adet iri boy patates
200 ml krema
50 gr kadar tereyağ
½ çay kaşığı kadar muskat rendesi
Taze çekilmiş beyaz biber (çay kaşığının ucuyla)
Tuz

Yapılışı Patates ve kerevizleri iyice yıkayın.
Kerevizlerin kabuklarını soyarak renkleri bozulmaması için limonlu suyun içine alın.
Patatesi de soyun.
Kereviz ve patatesleri birkaç damla limon …

fava


FAVA ‘NIN HİKÂYESİ: Fava her ne kadar meze olarak bilinse de Ege Bölgesi’nde çok sevilen, genelde soğuk olarak bazen de ılık olarak yenebilen bir yemektir. Kuşadası’nda, Söke’de zeytin toplamaya giden köylüler yanlarına yemek olarak bazen kızarmış soğuk balık ve fava götürürlermiş. Kuru soğanı kaşık gibi kullanıp, soğanla yerlermiş. Kuşadası’nda yaşayan İstanköy (Kos adası) göçmeni emekli öğretmen Selim Karamehmet’in yaptığı favayı çok beğenmiştik. Ona yaptığı favanın lezzetinin sırrını sordum. Bana favanın yağı çok çektiğini, bu yüzden mutlaka sızma zeytinyağı kullanılması ve çok bol zeytinyağı konulması olduğunu anlattı. Bununla ilgili olarak da kısacık bir hikâye anlattı. Hikâyeyi sizinle paylaşmak istedik. Kuşadası’nda yağhanede çalışan işçiler fava yapıp yemek için hazırlık yapıyorlarmış. Haşladıkları kuru iç baklayı (favayı)  bir kaba almışlar ve yemeğe başlamadan favanın üzerine yağı dökmüşler. Fava biraz sonra yağı içine çekmiş.  İşçiler bakmış favanın üzerinde yağ yok bir daha yağ dökmüşler. Bir kaç kere aynı şeyi tekrarlamışlar.  Bakmışlar yağ yine favanın üstünde durmuyor. Sonunda favaya sormuşlar bu kadar yağ döktük gene de yağ görünmüyor bu kadar yağı ne yaptın diye?  Fava yemin etmiş iki gözüm önüme aksın ki yağ falan gördüysem diye! Rivayet bu.....Size Kuşadası’ndan emekli öğretmen Selim Karamehmet’in fava tarifini aktarıyorum. Biz denedik çok güzel oldu. Lezzeti birebir hissettik.Favanın üzerine çatalla derin çizikler atın ki yağı rahatça içine alabilsin; 
aynı zamanda dekoratif bir görüntü de elde etmiş olursunuz. 


Malzemeler 4 kişilik
250 gr kuru kabuksuz iç bakla
1 adet orta boy kuru soğan
200 ml sızma zeytinyağı
4 bardak su
3-4 sap kıyılmış dereotu
Yeteri kadar tuz
  • Kuru iç baklayı  tencereye koyunuz. Dört bardak suyu ekleyiniz. kuru soğanı gelişi güzel iri iri doğrayınız ve tencereye ilave ediniz.
  • Baklalar kolayca püre haline getirilebilecek kadar haşlayınız. Haşlama işlemi bitince tuzunu atarak soğumaya bırakınız. Haşlanmış baklalar soğuyunca çatalla veya püre aletiyle püre haline getiriniz ve sızma zeytinyağının 3/4 ünü ekleyerek püreye iyice yediriniz. Daha sonra tabağa yada tabaklara alarak üzerlerine çatal yardımıyla çizikler atarak kalan zeytinyağını üzerine gezdiriniz. Arzuya göre kıyılmış dereotuyla süsleyerek servis yapın.
  • afiyet olsun..
Genel olarak bilinenin aksine favanın hiçbir aşamasında limon kullanmayın. Sadece doğal lezzetini bozmuş olursunuz.

Yorumlar

bunlar da ilginizi çekebilir

en çok bakılan tarifler

evde kestane şekeri nasıl yapılır ?

ekmek

üsküp köftesi

Terbiyeli ayak-paça çorbası tarifi

çalkama tarifi

kolay kestane şekeri tarifi

mayasız, yumurtasız ve kabartıcısız poğaça tarifi